Noaptea Muzeelor 2022

De Noaptea Europeană a Muzeelor, care a avut loc în 14 mai 2022, 5447 de vizitatori au ales să treacă pragul Muzeului Etnografic al Transilvaniei. Cu această ocazie, au vizitat și expoziția inovativă „Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor”, din cadrul proiectului „Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al XVIII-lea prin intermediul realității virtuale”, finanțat prin Granturile SEE 2014 – 2021în cadrul Programului RO-CULTURA. Mulți dintre ei au experimentat vizionarea obiectelor expuse folosind aparatura de VR (realitate virtuală) din cadrul expoziției, au fost încântați și au spus că vor reveni pentru a petrece mai mult timp în cadrul expoziției.