Comunicat post-eveniment –  conferință finală proiect RO-CULTURA

Muzeul Etnografic al Transilvaniei a organizat vineri, 20 mai 2022, conferința de finalizare a proiectului Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al Xviii-lea prin intermediul realității virtuale, finanțat prin Granturile SEE 2014-2021, în cadrul Programului RO-CULTURA. 56 de obiecte, care aparțin bisericii din cadrul Parcului Etnografic, au fost restaurate și conservate în cadrul proiectului, obiecte  expuse  în cadrul unei expoziții inovative, la sediul Muzeului Etnografic al Transilvaniei.

Cu o zi înainte, joi, 19 mai 2022  a avut loc un training suținut de asociația NUDA AS (partener în proiect), care a avut ca temă impactul tehnologiei multimedia în muzee, iar în jurul amiezii o conferință de presă.

Expoziția poate fi vizitată  în forma fizică, dar și prin intermediul realității virtuale, la sediul instituției (str. Memorandumului nr. 21).

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Theme: Overlay by Kaira