Cercetare muzeală și restaurarea unui felon din patrimoniul MET, aparținând Bisericii din Cizer

În anul 1966 au fost donate Muzeului Etnografic al Transilvaniei peste 50 obiecte (veșminte, cruci, icoane pe sticlă și hârtie, diverse obiecte liturgice etc.) de către Episcopia Vadului, Feleacului și Clujului. Acestea sunt expuse în bisericile de lemn din cadrul secției în aer liber, fiind integrate inventarului acestora.

Puteți lectura AICI un studiu de caz realizat de Dr. Laura Troșan și Daniela Șerdan-Orga, în cadrul proiectului „Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al XVIII-lea prin intermediul realității virtuale”, finanțat prin granturile SEE 2014-2021 în cadrul programului RO-CULTURA.