Pliantul expoziției inovative

Vizitatorii expoziției „Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al XVIII-lea prin intermediul realității virtuale” au la dispoziție un pliant care prezintă, pe scurt, cele 57 de artefacte care au putut fi expuse datorită priceperii și străduinței colegilor de la departmanetul de restaurare-conservare. Aceste artefacte au intrat în patrimoniul muzeului în anul 1968, fiind donate de Episcopia Clujului. Totodată , pliantul prezintă și instrucțiunile de utilizare a aparaturii de realitate virtuală.

Biserica lui Horea din Cizer poate fi vizitată virtual folosind echipamentele de realitate virtuală în cadrul expoziției aferente proiectului „Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al XVIII-lea prin intermediul realității virtuale”, proiect realizat de Muzeul Etnografic al Transilvaniei, împreună cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca și asociația norvegiană NUDA AS, finanțat prin Granturile SEE 2014-2021, în cadrul Programului RO-CULTURA.